A piaci kudarcok közül az externáliára különös figyelmet érdemes fordítani. Itt ugyebár külső gazdasági hatásokról van szó, mint például környezet szennyezés. Úgy okozok kárt, vagy éppen hasznot másnak, hogy az nincs piacosítva, nincs ellentételezve, ezért az egy esetleges mértéket fog ölteni, ahelyett hogy társadalmilag optimális szintű lenne.
Coase 1960-as „A társadalmi költség problémája” című cikke óta tudjuk, hogy ez nem annyira piaci, mint inkább jogi kudarc. Externáliák azért léteznek, mert vannak olyan jószágok, vagy ha úgy tetszik erőforrások, amelyek tulajdonlása tisztázatlan, vagy közösségi, és nem is nagyon lehet magántulajdonba adni.
Például ha szhultze fingik egyet, akkor radio dühös lesz, mert szagolnia kell: a levegő köztulajdon. Ha viszont a levegő radio-é lenne, akkor kérhetné az államot (ami persze már rég az enyém lenne), hogy érvényesítse tulajdonosi jogait és fizettessen kártérítést schultze-cal, mert bepiszkította azt. Schultze többet nem fingana. Vagy csak akkor, ha annak élvezete meghaladná a kártérítés összegét.
És újabban vetnek is ki adókat a környezetszennyezésre. De Coase ugyanezen cikke óta azt is tudjuk, hogy az adó annyira nem jó dolog. Inkább a tulajdonosoknak kéne megegyezniük, hogy ki hogy árt a másiknak, és mit ad cserébe. Ezzel érhetnénk el társadalmi optimumot. És feltehetőleg a környezetszennyezés is megoldódna. Elvégre, ha valaki a levegő tulajdonosa lenne, nem hagyná hogy csak úgy bepiszkítsák.
Tulajdonosok? Hát igen, a kapitalizmus alapja a magántulajdon. De hát nagyon sok dolog nincsen magántulajdonban. És ha megpróbálnánk őket kapitalizálni, akkor akárhogy is definiáljuk az igazságtalanságot, baromi igazságtalanul járnánk el. Arról nem is beszélve, hogy ÉN NEM ADOK EL SEMMIT. És mindent megeszek, ami a tányéromon van. A korházakat, az államot meg az ilyen szirszarokat én is eladnám, de azért a levegőt nem. És amíg valami is köztulajdonban marad, a kapitalizmus része lesz ez az önellentmondás.
És tényleg, gyakran halálra röhögöm magamat a zöldek túlkapásain. De azért lássuk be, ha valami miatt itt megáll a környezetszennyezés, az az lesz, hogy kifogyunk az éghető nyersanyagokból. Lehet hogy 50-60 év múlva olyan környezettudatosság lesz, hogy még. Kicsit több rákos lesz, de többet is fogunk tudni meggyógyítani. Bada bumm.
De az externáliákat nem fogja tudni megszüntetni a kapitalizmus, mert a levegő a büdös életbe se lesz magántulajdon. Csak büdös lesz.